Deri, Tekstil ve Seramik Sektörlerinde İhtisaslaşma Koordinasyon Merkezi

Pilot Program Kapsamında Uşak Üniversitesi'nde Çalışmalar Devam Ediyor


Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından koordine edilen ve Kalkınma Bakanlığı ile birlikte eşgüdüm halinde yürütülen "Üniversitelerimizin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması" temalı program kapsamında Uşak Üniversitesi’nde çalışmalar hızla devam ediyor.

Derinin başkenti Uşak’ta marka değerli ürün geliştirme faaliyetlerini arttırmak ve geleceğin tasarım merkezi olma yolundaki ilk adımlar atılıyor…

Ahmet Kanay Deri firmasının desteği ile Uşak Üniversitesi GSF Moda Tasarımı Bölümü’nde Yrd.Doç.Dr.Beyhan Pamuk, Yrd.Doç.Dr.Şengül Erol ve Öğr.Gör.Şükran Deveci’nin rehberliğinde Moda Tasarımı öğrencilerinin tasarladığı, Atlas ve Tuğra Deri firmaları  tarafından üretilen deri konfeksiyon ürünleri yapılan toplantı ile sergilendi.

Ev sahipliğini Uşak Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Moda Tasarımı Bölümü’nün yapmış olduğu toplantıya Ahmet Kanay Deri firmasından Üretim Müdürü Deri Tek. Murat Taşer ve AR-GE Sorumlusu Deri Müh.Mehmet Can Sayar, Atlas Deri Tekstil sahibi Osman Tuncil, Tuğra Deri sahibi Hüseyin Uyanık katıldılar.

Toplantıda konuşma yapan  Dekan Yardımcısı Yrd.Doç.Dr.Beyhan Pamuk;  “Uşak’da deri ürünlerinde markalaşma faaliyetlerine yönelik çalışmalara başladık. Yaptığımız bu çalışmada öncelikle Uşak ilinde önemli ekonomik güç olan deri imalatı bünyesinde; deri konfeksiyon sanayinin üretim kalite ve kapasitesini geliştirmek, katma değeri yüksek ürün oluşturmak, uluslararası pazarda rekabet gücünü arttırmak, markalaşmayı ve yeni tasarımların gelişmesini sağlamak, sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücü eğitimleri vererek istihdam alanları oluşturmayı amaçlıyoruz. Bu amacımızı gerçekleştirebilmek ancak üniversite- sanayi işbirliğinin yanı sıra yerel yönetimlerin destekleri ile olacaktır” diyerek atılan ilk adımda destek veren firma sahiplerine teşekkür etti.

Konuyla ilgili olarak Moda Tasarımı Bölüm Başkanı Yrd. Doç.Dr. Şengül Erol “"Üniversitelerimizin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması" görevimizle ilgili olarak oldukça heyecanlı ve istekliyiz. Bunu yaparken elbette sektörün işbirliği olmazsa olmazımızdır. Birlikte hareket ederek küresel rekabette önemli bir seçenek olan yüksek katma değerli üretim ve markalaşma yolunda faydalı adımlar atabileceğimize inanıyorum. Bugünkü buluşmanın da bu nedenle önemli bir adım olduğunu düşünüyorum. Bizlere desteklerini esirgemeyen siz değerli firma temsilcilerine teşekkür ederim.” Diyerek konuyla ilgili düşüncelerini dile getirdi.